Właściwe i staranne dbanie o zęby i protezy to ważna kwestia nawet w podeszłym wieku. Wiele starszych osób ma dziś tylko protezy połowiczne, czyli posiada jeszcze własne zęby w górnym lub dolnym obszarze szczęki. Protezy mogą być szybko czyszczone. Rzędy zębów powinny być zachowane jednak jak najlepiej: Konwencjonalna szczoteczka manualna nie jest polecana jako kosmetyk i środek pielęgnacyjny dla osób starszych. Szybko się zużywa i rzadko dociera do ważnych przestrzeni międzyzębowych. Pomimo możliwego okresu dostosowawczego, elektryczna szczoteczka do zębów jest więcej niż optymalna dla wszystkich grup wiekowych i rozsądnym produktem pielęgnacyjnym dla seniorów. Często posiada ustawiony timer, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zbyt szybkiego i niedostatecznie dokładnego czyszczenia. Dodatkowo można polecić nici dentystyczne, irygatory do jamy ustnej lub szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i pielęgnacji zębów jako kosmetyk i środek pielęgnacyjny dla osób starszych.
Porady dotyczące higieny jamy ustnej w podeszłym wieku:
Mimo, że opieka stomatologiczna może być coraz trudniejsza dla osób starszych, warto ją prowadzić. W końcu zdrowie jamy ustnej jest istotną częścią jakości życia. Problemy w jamie ustnej mogą wpływać na żucie, połykanie, mówienie i śmiech, utrudniając uczestnictwo w życiu społecznym. Te wskazówki pomogą seniorom w utrzymaniu higieny jamy ustnej:
- Szczotkuj zęby i protezy stałe dwa razy dziennie pastą z fluorem, używaj szczoteczki międzyzębowej lub nici dentystycznej raz dziennie.
- Szczególnie dokładnie oczyść połączenia między zębami naturalnymi a protezą. W tym miejscu zbierają się resztki jedzenia i płytka nazębna.
- Intensywnie czyść przestrzenie międzyzębowe i okolice implantów. Zapobiega to zakażeniom bakteryjnym.
- Higienę jamy ustnej przeprowadzaj w spokoju i z odpowiednią ilością czasu. Może być łatwiej wziąć krzesło ub rollator i siedzieć podczas mycia zębów.
- Jeśli zręczność zmniejszyła się z wiekiem: Pomocna może być dostosowana rączka do szczoteczki do zębów lub szczoteczka elektryczna. Można to omówić ze stomatologiem podczas indywidualnej sesji profilaktycznej.
Źródło: https://www.prodente.de/presse/schwerpunkt/mundhygiene-im-alter-so-geht-es-richtig.html