color-logo

Żywienie osób z demencją

Empatka

Żywienie osób z demencją

W zasadzie żywienia pacjentów z demencją obowiązują te same wymagania, co w przypadku seniorów bez demencji. Szczególne wyzwania w zakresie diety wynikają ze stopnia zaawansowania choroby. Celem jest dostarczenie zbilansowanej diety, która zapewnia wystarczającą ilość energii oraz składników spożywczych. Zrównoważona dieta jest ważna nie tylko dla zdrowia fizycznego osoby z demencją.
Jedzenie i picie oznacza również kawałek jakości życia, bezpieczeństwa i orientacji – ważnych kryteriów dobrostanu psychicznego.
Osoby z demencją często wolą słodkie potrawy. Jeśli taka preferencja smakowa występuje – napoje, a nawet pikantne potrawy, takie jak dania mięsne, można dosłodzić cukrem lub słodzikiem. Jeśli słodzenie jedzenia sprawia, że senior chętniej je – należy pobłażać tej preferencji, nawet jeśli skutkuje ona “nietypowymi” smakami.
Jeśli występuje zwiększone zapotrzebowanie na energię, należy zapewnić dietę wysokoenergetyczną. W tym celu senior powinien najpierw otrzymać pokarmy bogate w energię. Nadają się do tego np. oleje roślinne, orzechy, śmietana, masło, jajka, orzechy, śmietana. Szczególnie w przypadku żywności wysokokalorycznej wskazane jest podawanie jej w kilku małych posiłkach w ciągu dnia.
Żywność i posiłki o jasnych kolorach są łatwiejsze do rozpoznania. Należy zatem zadbać o przygotowanie i zróżnicowany wybór potraw. Białe pokarmy, takie jak np. filety z białej ryby, ziemniaki i kalafior na białym talerzu nie są dobrze rozpoznawalne. W razie potrzeby jedzenie i napoje można zabarwić sokiem z czerwonych winogron, wiśni lub czarnego bzu.
Potrawy, naczynia i miejsce spożywania posiłków powinny być odróżnione od siebie kontrastami kolorystycznymi. Dzięki temu łatwiej jest rozpoznać jedzenie i picie.

Jedzenie palcami

Dla seniorów, którzy nie potrafią już odpowiednio posługiwać się sztućcami lub nie chcą z nich korzystać, istnieje możliwość podania im pożywienia jako “finger food”. Jest to dobry sposób, aby w miarę możliwości zachować niezależność w jedzeniu. Chwytanie pokarmu palcami i przeniesienie go do ust pobudza zmysły i może ewentualnie zmotywować seniorów cierpiących na brak apetytu do ponownego jedzenia. Podczas gdy powszechne jest używanie palców przy śniadaniu i kolacji, jedzenie palcami podczas obiadu jest uważane za raczej niestandardowe. Jednakże, południowy posiłek można podać również w tej formie.

Przykłady potraw “finger food”:

  • Warzywa w postaci surowych warzyw lub gotowanych w kawałkach,
np. brukselka, słupki lub plasterki marchewki, pomidorki koktajlowe, kawałki ogórka,
  • ziemniaki w postaci klinów ziemniaczanych lub krokietów,
  • pizza lub quiche w kawałkach,
  • makaron, np. tortellini, ravioli, penne, farfalle,
  • zapiekanki,
  • mięso w małych delikatnych kawałkach, np. paski z piersi kurczaka, kawałki kiełbasy,
  • małe klopsiki z mięsa, ryb lub warzyw,
  • paluszki rybne.

Źródło: https://www.fitimalter-dge.de/fileadmin/user_upload/medien/Essen_und_Trinken_bei_Demenz.pdf